Annelik Her Zaman Toz Pembe Değil

? Madde 3: Hiçbir anneye sütünün? yetersiz olduğu konusunda baskı yapılamaz. Anne Hakları Evrensel Bildirgesi ?

? Sanırım anne-tuvalete-gitti sensörü ⚪️, anneyle-baba-öpüşmek-üzereler şeklinde de çalışıyor.

? “Bayan arabası” ? kavramı, çocuğu olmayan kadınların arabaları için geçerlidir.

? Hani “Bir çocuğun ilk öğretmeni annesidir” derler ya… Olabilir, çocuğumuz bazı şeyleri ilk olarak bizden öğrenebilir. Ancak bu bizim öğretmen ?‍? olduğumuz anlamına gelmemeli. ?

? Çocuklu bir evde şarjı biten cep telefonunu ? bulma ihtimali, uzayda ? kara deliğe düşen bir nesneyi bulma ihtimalinden daha azdır.

? Çalışmayan anne yoktur. 1. Evde çalışan anne vardır. 2. Hem evde hem de dışarıda çalışan ?‍? anne vardır.

? Uyku zor iş ? vesselam. Anne uykusu ? daha da zor. “Anne” ve “uyku” ? kelimeleri aynı cümle içinde, olumlu anlamda pek bir araya gelmiyor.

? Büyükbabamın ? dediği gibi, “Yıldız yerine gelir ama ay ? çektiğini bilir.”

? Pembenin tonu ne olursa olsun, eğer birinci çizginin yanında ikinci bir çizgi ⏸ daha varsa o test pozitiftir. ➕?

? Hamile bir kadın köpek ? gibidir. Her türlü kokuyu adeta bir av köpeği edasıyla alır; alır almaz da midesi oryantal ? yapmaya başlar.

? Çocuk yetiştirmek hep zor olmuştur belki. Ama şimdi daha zor. Ne zamandan beri biliyor musun sevgili okur? Çocuk ? yetiştirme müessesi geniş ailenin elinden alınıp salt anne babanın omuzlarına yüklendiğinden beri.

? Bebeğin uyanık olduğu anlarda yapmayacağı bir sürü şey bebeğin uyuduğu ? o zamana sıkışır.

? Anne, kakaları ? sıyırmayı göze almadıysa tuvalet ? eğitimine hazır değildir.

? Anneannemin ? lafıymış: “Kocanın sözüne, çocuğun dötüne güvenmeyeceksin kızım.”

? Çocuğuna yemek ? yedirirken ağzını balık ? gibi açıp kapayan kişiye anne denir.

? Yolun ortasında durup tüm çekiştirmelere ? rağmen hareket etmeyen şey eğer eşek değilse iki yaş sendromu tavan yapmış bir bıdıktır.

? Ve anladım ki dünya ? varmış. En iyi çocuk ?, okula ? giden çocukmuş. Çocuk evde ? olduğu zaman sürekli bir oyalama derdi var.

? Çocukların “BAĞIRMADAN OYNA”malarını istemek, arabaların ? benzinsiz ⛽️ çalışmasını beklemekle aynı şeydir.

? “Kırk yılın başı bir tatile ? gelmişim, totomu devirip yatayım” demez. Çünkü önemli işleri vardır onun: oynanacak oyunlar ?, keşfedilecek ? yerler, yenilecek kumlar…

? “Hayır” ❌ konutunu kabul etmek istemez, bir şeyi üst üste 86945104385958607 kez söyletirler.

? Annem hep “Ev işi nankördür kızım” der durur. Hakikaten de öyle, yaptığınız hiçbir şey kendini göstermiyor. ?‍♀️

? Gece boyunca çocuğun ateşini ? kontrol etmek için nöbete kalkıp duran kişiye anne denir. “Gerekirse beni uyandır” diyerek poposunu devirip yatana da baba…

? Anne, bütün gün iş yerinde çalışıp yorulan babaya yemeğini ? mi koysun; yoksa bütün gün annenin nasıl yorulduğunu bilmeyen baba kendi işine kendi mi yapsın? İşte size yüzyılın ? sorusu!

? Bazen kendimi çok yalnız ? hissediyorum evde. Marslıların ? arasında kalmış bir Venüslü gibi.

? “Eskiden, o gün ne yaşamış olursak olalım, akşam yattığımda ayaklarımız ? yorganın altında kavuşuyorsa bilirdim ki her şey yoluna ? girecek.” Bruce Willis, The Story of Us (İkimizin Hikâyesi)

? Kadınlar seksi gerek duygusal kırgınlıklar gerekse uyku ? gibi fiziksel ihtiyaçlar yüzünden geri plana atabilmektedir. Seks teklifi reddedilen erkek ? buna çok içerler.

? Yetişkin, hele de karı koca iletişiminde de en can alıcı noktalardan biri olsa bu: Dinlemek için dinlemek. Sünger ? olup, karşısındakinin derdini bir nevi emmek, içine çekmek. Kısa bir an için bile olsa.

? “Erkek adamın erkek oğlu olur” demeden önce ? , oğlan “doğuramayan” gelininizin oğlan çocuğunu, oğlunuz ona “veremediği” için doğuramadığını anlayabilirsiniz. Nitekim, biz kadınlar, erkekler ne verirse onu pişiriyoruz.

? Babalar çözüm odaklıdır ?. Hatice’ye değil neticeye bakarlar.

? İkinci çocuğu yapıp yapmama konusunu, herkesin maddi ? durumuna, hayattan beklentilerine, kariyeriyle ilgili ne yapmak istediğine göre değişen bir konudur.

? Zor: Anne ?‍? olmak. Anne Sözlüğü ?

✍️ Annelik Her Zaman Tozpembe Değil’i 3 kesime tavsiye etmek istiyorum. İlki Anneler. Anneler, anne adayları ve anne olmak isteyenlerin başucu eserlerinden biri olmalı bu kitap. Zira hamilelik, doğum ve çocuğun bakımına dair bütün bilgileri/tecrübeleri ilk elden alıyorsunuz. Yazar samimi bir dille yaşadıklarını en ince ayrıntısıyla dile getirmiş.

✍️ İkincisi Babalar. Babalar, baba adayları ve ileride baba olmak isteyenler de bu kitabı okumalı. Yazar, zaman zaman eşinden/kocasından hamilelik, çocuk yetiştirme konusunda istediklerini bu kitabın sayfalarına gizlemiş. En azından hamilelik gibi zor bir süreçte ve devamında gelen çocuk yetiştirme sürecinde biz kocalar, eşlerimize bu konuda nasıl yardımcı olabiliriz sorusunun cevabı var.

✍️ Son kesim ise anne baba olmaktan korkanlar. Anne baba olmak cidden kolay bir iş değil. Hatta evliliğin getirdiği yükümlülükten korkup evlenmeyi erteleyen hatta hiç evlenmek istemeyenler mevcut. Bu durumda evlenip ileride çocuk sahibi olduğunuzda ruh dünyanızda oluşacak sevgi atmosferini tanımlamaya çalışıyor yazar. O duyguları okuyup da anne baba olmaktan vazgeçmek cidden hayatta birçok şeyi kaybetmek demektir. Öyleyse buyurun okuyun efendim.

? #FatihinKitaplığı l Günün İpucu

? Yarın paylaşacağımız kitabı ve yazarını bakalım ? kim bilecek. İşte alıntı: ?

? Elinde sopa ?‍? olan bir adama karşı hiçbir şansının olmadığını, ilk ve son defa öğrenmişti. 

Paylaş: