Açılın Ben Çocuğum

? Toplum olarak yok delisiyiz; bu yok deliliği, bizim var olanı görmemizi de engelliyor! ?

? Okulların hediye politikasının olması veli, öğretmen ve öğrenci ilişkilerinin daha sağlıklı ilerlemesine katkı sağlayacaktır. ?

? Sanat öğretmenlerinin yıl boyunca çocuklarla yaptıkları sanat derslerinin bir değeri olmuyor ama okulda ailelerin katılacağı gösteriler öncesi yapılan sahne dekoru, her şeye dönüşüyor. ?

? Öğretmenlik, meslek olarak tercih edilebilirliğini çoktan yitirdi. (Bkz. Öğretmene Varamadım) ?‍? ?‍?

? Çocukların başarılarının iki üç sayfalık ödevlerle artacağına inanmıyorum. ?

? Özel okulda öğretmenlerin sisteme dair eleştiri getirmeleri demek gelecek yıl sözleşmelerinin yenilenmeyeceği anlamına gelebilir. ?

? Veli WhatsApp gruplarının karşısında sadece Don Kişot olabiliriz. ?

? Bir çocuk kendi sorumluluklarını ancak bir yetişkin yardımı ile yapıyorsa biz onu geliştirmiş değil eksiltmiş olacağız. ➖

? “Matematik sınavından kaç aldın?” demek yerine “Matematik sınavından istediğin notu alabildin mi?” demek bile fark yaratacaktır. ☝️?

? Yıllarca ölçü problemleri çözmüş bizlerin perde ölçüsü bile alamadığı gerçeğini unutmamak gerekiyor. ?

? Okulun veli görüşmelerine çocuğunuzla birlikte gidin. Bu görüşmelerde çocuğun arkasından konuşmak yerine çocukla konuşmanın ne kadar sağlıklı olduğunu göreceksiniz. ?‍?‍?

? Son yıllarda hiçbir öğrenci okulunu başladığı sistemde bitiremedi. ♾

? Çocuğa taciz söz konusu olduğunda “öğretmen tacizi” buzdağının görünen yüzü. Sokakta, evde, her yerde -özellikle kendi akrabaları tarafından- tacize uğrayan çocuk sayısı çok fazla. ?‍♂️

✍️ Müjdat Ataman hocamı eğitimle ilgili kitaplarıyla tanıdım. Her kitabı eğitimin ayrı bir dipsiz kuyusunu aydınlatıyor. ♾

✍️ Son kitabı, Açılın Ben Çocuğum’da, veliler olarak sürekli yok anlayışımız, yıl sonu gösterilerinin yanlışları, öğretmenlik mesleğinin nereden nereye geldiği, ödev sorunu, okuldaki sorunların nasıl çözülmesi gerektiği belirtiyor. ☝️

✍️ Yeni kuşağın sanal aşkları, zorbalık, veli WhatsApp grupları, müfredatın veremedikleri, veli görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler, çocuk istismarı, özel alan konusu, oyun, özel eğitime muhtaç öğrencileri konu ediyor. ?

✍️ Ödül ve ceza ilişkisi, değersizlik hissi, başarı kavramı, dünya okulu öğrencileri, sınıflarda teknoloji kullanımı, dijital izler bırakma ve arkadaşlık kavramı üzerine birçok örneği, yaşadıkları ve çözüm önerileriyle karşımıza çıkıyor. ?

✍️ Bir insan, eğitimci, veli ve baba olarak bu kitaptan çok faydalandığımı belirtir; velilere, eğitimci dostlara ve eğitime gönül verenlere tavsiye ederim. ?

? #FatihinKitaplığı l Günün İpucu

? Yarın paylaşacağımız kitabı ve yazarını bakalım ? kim bilecek. İşte alıntı: ?

? “Kütüphaneler, kitap yığınlarının saklandığı merkezlerden uzaklaşarak öğrenci ve öğretmenlerin bir araya geldiği, birlikte çalışabildiği, medya merkezlerine dönüşmeli.” ??

Paylaş:
  1. 1 Haziran 2020 - Cevapla

    […] gruplarında biz öğretmenler ancak Don Kişot’luk yapabiliriz!” der Müjdat Ataman “Açılın Ben Çocuğum” kitabında. Velilere bu konuda neler söylemek […]