Z l Bir Kuşağı Anlamak

? Z kuşağı eğiticisi artık sahnedeki bilge kişi değil, öğrenme deneyiminin rehberidir ve öğrencisinden öğrenmeye hevesli olmalıdır. ?

? “Çocuklara daha iyi bir dünya ? bırakmak yerine, dünyaya ? daha iyi çocuklar ? ? bıraksanız, sorun kendiliğinden çözülecek aslında.” Şimdiki Çocuklar Harika l Aziz Nesin l 1967

? Atölye demek arka sokaktakilere göre konfeksiyon atölyesiyken ebeveynleri yönetici olanlar için dans workshopu. ? ?

? Hayal kurmuyor Z kuşağı. Hayal ? kurmak, emek istiyor. Okumayı, izlemeyi, düşünmeyi ve sorgulamayı gerektiriyor.

? Bizim ülkemizde hiç tanımadığımız insanlar bir anda her şey olabilir. Bunun için her akşam her şey uzmanı olan ekranlara bir çift göz atmak yeterli sanırım. ?

? Parent Zone’un İngiltere’de yaptığı bir araştırmaya göre: Ebeveynler, çocukları 5 yaşına gelene kadar sosyal medyada ortalama 1500 fotoğraf paylaşıyor. ? ?

? ABD ?? Çalışma Bakanlığı raporlarına göre bugün ilkokul öğrencilerinin %65’i okulu bitirdiklerinde bugün var olmayan işlerde çalışacaklar. ?

✍️ Z Bir Kuşağı Anlamak, keyifle ve şaşkınlıkla okuduğum kitaplardan biri oldu. 124 sayfalık kitapçıkta acaba yazar bize ne anlatabilir ki derken sokak çocuğu Rıfat’la İngiltere vatandaşı olmak isteyen Berk’in hikayelerini tokat gibi yüzümüze çarpacağını nereden bilebilirdim. Bu kitabı geç okuduğum için üzgünüm. ?

✍️ Bir ebeveyn, bir öğretmen veya bir işveren olarak bu kitabı okumanızı öneririm. Zira bir kuşağı anladığınızda aslında bir dönemi anlamış oluyorsunuz. Kendi önyargılarımızla değil de onların gözünden, 2000 sonrası kuşağı anlamak için araştırmalar ışığında eşsiz bir rehber. ?

? #FatihinKitaplığı l Günün İpucu

? Yarın paylaşacağımız kitabı ve yazarını bakalım ? kim bilecek. İşte alıntı: ?

?”Bir gün ‘aşk ihtilaldir’ demiştiniz. Bu sözün anlamını şimdi anlıyorum… Eskiden göl balığıydım, artık akıntıya karşı yüzen bir sazanım.”

Paylaş:
  1. 31 Mayıs 2020 - Cevapla

    […] da okuduk, Z l Bir Kuşağı Anlamak kitabınızı Fatih’in Kitaplığı’nda takipçilerimizle paylaştık. Diğeri de yakında paylaşılacak. Kuşakları anlamak ve Evrim Kuran’ı yakından tanı(t)mak […]