Uzaktan Eğitim Ş@rt

📍 “Eğitim 4.0’ın nasıl olacağını anlatmaya çalıştım. Konferanslarda çok alkış 👏 aldım ama konferanstan sonra herkes eskiden yaptığını yapmaya devam etti, yazılarım ✍️ çok okundu ama okunmakla kaldılar.” Erhan Erkut

📍 İspanyol Gribi, üç dalga halinde tam iki yıl sürmüştü ve 50 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştu.

📍 Uzaktan eğitim bizim tercihimiz, acil uzaktan eğitim ise zorunda kaldığımız.

📍 Uzaktan eğitime bir şekilde bulaşan veya uzaktan eğitim süreçlerini tasarlayan insanlar için geçiş çok daha kolay oldu.

📍 Kurumsal olarak uzaktan eğitim programı kurgulamak isterseniz bu kurgunun hazırlığı en az 6 ay 🌑 zaman ister.

📍 Uzaktan eğitim asla bir video çekmek ve bunu öğrencilerinizin izlemesini istemek hiç değildir.

📍 Uzaktan eğitime gidiş; derme çatma bir gecekondu değil, bir gökdelen 🏙 inşa etme vizyonu ile başlamalı.

📍 Bundan sonra okullar 🏫 arasındaki imkânların farklılığı yerini evler 🏘 arasındaki farklılığa bırakacak.

📍 Yaş küçüldükçe odağınız veli 👨‍👩‍👧, büyüdükçe ise öğrencinizi öğrenci 👩‍🎓 👨‍🎓 kendisidir.

📍 Öğretmenlerinizle 👩‍🏫 👨‍🏫 sıkı bir bağ kurun. Onların moral ve motivasyonlarına yatırım yapın.

📍 Kimi zaman da işin kişisel mahremiyet ve özgürlüğün simgesi olan evlere 🏡 girmesi öğretmenler tarafından hoş karşılanmadı.

📍 Veli 👨‍👩‍👧, uzaktan eğitim 💻📺 sınıfınızın duvarlarını yıkıyor ve en mahrem alanınızı sergiliyor.

📍 TALIS 2018 raporuna göre öğretmenler sınıf içindeki zamanın ortalama %20’sini sınıf yönetimi için kullanıyor.

📍 Bir uzaktan eğitim paketi yapısı aslında 40 dakikalık bir süreden ibaret değildir.

📍 Önemli olan amacınıza uygun aracı seçmek. Araç, amacınız olmasın. 🎯

📍 Ebeveynlerden ihtiyaç duyduğu noktada çocuklarına çocuklar 👶 👧 eşlik etmelerini ve bir süre sonra geri çekilip onları takip etmelerini isteyin.

📍 Şunu unutmamak gerekir ki uzaktan eğitim sürecinde yılmazlık çok önemli bir tutum. 🏃‍♂️

📍 “Dersler, sınıf diye adlandırılan dört duvar arasında değil yine kampüs içinde ancak insanların farklı mekânlardan derslere dâhil olacağı şekilde de yapılabilecek.” Burak Kılanç

✍️ Uzaktan Eğitim Ş@rt, İELEV İlk/Ortaokul Müdürü Burcu Aybat ile yine aynı okulun bilişim teknolojileri koordinatörü Yonca Özgün hocaların birlikte kaleme aldıkları Uzaktan Eğitim 101 dersi niteliğinde.

✍️ Hiç beklemediğimiz anda kucağımızda bulduğumuz Koronavirüs salgını 🦠 😷 sırasında biz eğitimciler de sudan çıkmış balığa döndük. Ne yapacağımızı şaşırdık. Mesai kavramımız ve evlerimizin mahremiyeti yok oldu.

✍️ Bu süreçte hem öğretmenlere hem velilere hem de okul yöneticilerine bir rehber niteliğinde yazılmış uzaktan eğitim yol haritası lazımdı. Bu boşluğu bu alandaki bilgi, deneyim ve tecrübeleriyle iki kıymetli hocamız doldurmuş.

✍️ Uzaktan eğitim sürecinde çocuğuna nasıl davranacağını bilemeyen veli, dersini nasıl tasarlayacağı konusunda kafasında soru işareti olan öğretmen ve bu iki sacayağını nasıl yönetip motive edeceği konusunda kara kara düşünen idareciler için harika bir rehber olmuş.

✍️ Uzaktan eğitimi kurgulamak, bir yol haritası çizmek ve nasıl yapılır çalışması yapmak için içerisinde cephede kazanılmış deneyimler, bolca kaynak, kıymetli tavsiyeler, durumu anlatan nokta atış karikatürler ve örnek ders tasarımları içeren bir eser. Uzaktan eğitime geç kalmayın efendim. Hemen şimdi alet çantanızı hazırlayın.

🔖 #FatihinKitaplığı l Günün İpucu

📆 Bir sonraki paylaşımımızdaki kitabı ve yazarını bakalım 🤔 kim bilecek. İşte alıntı:👇

📍 “Metin ol Gaspard. Zavallı çocukcağızın ölmesi böyle bir ortamda yaşamasından daha iyidir. Hemen öldü, hiç can çekişmeden. Acı çekmeden yaşayabilir miydi?” 🏰