İki Şehrin Hikâyesi

📍 Bugün takipçilerimizden Tuğrul Yoldaş hocamın bizlere gönderdiği bir klasiği sizlerle paylaşıyoruz. Sizi Paris ve Londra ekseninde bir aşka götürüyoruz. Evet, doğru söylediniz; bugünkü kitabımız İki Şehrin Hikâyesi.

✍️ Tek taraflı âşık olduğunuz bir kadının mutluluğu için hangi fedakârlığı yapardınız? Hem de en kontrolden çıkmış, vahşete dönüşmüş bir toplumsal hareket karşısında…

✍️ İşte bu sorunun yanıtını Charles Dickens, dünyada 200 milyonun üzerinde bir sayıya ulaşarak, tüm zamanların en çok okunan kitabı olan ‘İki Şehrin Hikâyesi’nde veriyor.

✍️ Dickens, romanında Fransız Devrimi öncesini, devrimi ve sonrasını, Londra ve Paris ekseninde konumlandırarak bir İngiliz’in gözünden aktarmış bizlere.

✍️ Kitap, hayatımızda hep var olan ve olacak olan basit bir fizik kuralının göz ardı edilmesi sonucunda neler olabileceğini, tepkimenin kontrolden çıktığında suçlu, masum ayırt etmeden –tıpkı nükleer bir patlama gibi- çevresine ne denli korkunç zararlar verebileceğini sosyolojik platformda açıklamış;

📍 “Herhangi bir etkiye karşı her zaman bir tepki vardır.”

✍️ Keyifli okumalar diliyorum.

🔖 #FatihinKitaplığı l Günün İpucu

📆 Bir sonraki paylaşımımızdaki kitabı ve yazarını bakalım 🤔 kim bilecek. İşte alıntı:👇

📍 “Sadece ezik ve başarısız kişilerle şarlatanlar takipçi, beğeni ve +1 satın alır.” 🍀