Kırık Kanatlar

? Cahillik hiçliğin beşiği, hiçlik de kaygısızlığın yatağıdır, denir ya…

? Yaşlı insanlar, bir yabancının ülkesine geri dönmesi gibi, gençlik günlerini hatırlamaya bayılırlar.

? Çünkü aşk ? tek özgürlüktür bu dünyada. Ruhu öyle yücelere çıkarır ki, hiçbir gelenek ona erişemez, hiçbir doğal yasa ona sınır çekemez.

? Doğu’da dini önderler kendi ihtişamlarıyla yetinmez, tüm aile fertlerini güçlendirmeye çalışırlar; onlar da halk yığınlarını soyup soğana çevirerek kan ? kustururlar.

? Kızı ister yakın bir eve ? yerleşsin ister bir kralın ? şatosuna ? varsın, hangi baba kızından ayrılırken üzülmez?

? Bir kadının ? kalbi ? erkeğin savaşmak ve orada kıyım yapmak için seçtiği bir tarla gibidir.

? Seven bir adam bir hayalete sarılmakla yetinebilecek mi?

? Evlilik günümüzde gülünç ve üzücü bir ticarettir. Dün kadın ? mutlu bir hizmetçiyken, bugün mutsuz ? bir metrestir.

? Lamba için ışık ? neyse, ulus için de kadın ? odur. Kandildeki ? yağ ne kadar az olursa, ışık da o kadar zayıf olmaz mı?

? Anne ? hayatta her şeydir: Hüzünde teselli, kederde umut ve zayıflıkta güçtür. Sevginin ?, şefkatin ve bağışlamanın kaynağıdır.

? Yaralı bir kalp ?, başka bir yaralı ? kalbin yanında avunabilir mi? Bir kuş ? kırık kanatlarıyla nasıl uçamazsa, acı içinde biri de bir komşusunun acısıyla avunamaz!

? Yanıma rahip de getirmeyin; onun duaları günah işlediysem hatalarımı bağışlatmaz, masumsam da cennete gidişimi hızlandırmaz.

? Bizden önceki kuşakların hayaletleriyle birlikte yaşamak için kaç kez kitapların sayfaları arasında kendimi unutmayı denedim.

? Erkek ? şanı ve şerefi satın alır, ama bunun bedelini kadın ? öder!

? Böylece, hayatımda ilk kez olarak, özgür doğan insanın atalarının koydukları katı yasalarının kölesi olarak kaldığını anladım.

? Çocuğu olmayan kadın ? erkeğin ? kibrinden ötürü dünyadan sürülmüştür. Maddiyatçı erkek çocuksuz karısını yavaş bir intihar gibi görür…

✍️ Kırık Kanatlar, Halil Cibran’ın Arap dilinde yazılmış ilk romandır. Selma Karami ile olan imkânsız aşkının hikâyesini pastoral bir şekilde dile getirmesidir.

✍️ Cibran bu eserinde din adamlarının yozlaşması ve kadın hakları gibi sosyal konuları ele alır.

✍️ Doğulu kadının yüzyıllardır gelenekler karşısındaki âcizliğine ve bir eşya gibi oradan oraya sürüklenmesine bir eleştiri getirir.

✍️ Halil Cibran’la Ermiş’le tanıştım ve en iyi eserinin o olduğunu düşünürdüm. Yalnız yazarın şaheserinin Kırık Kanatlar olduğunu söylemek isterim.

✍️ Erkek olarak okumaya ve Doğu toplumlarında kadın konusuyla yüzleşmeye yüreğiniz yetecekse buyurunuz sayfaları çevirmeye.

? #FatihinKitaplığı l Günün İpucu

? Bir sonraki paylaşımımızdaki kitabı ve yazarını bakalım ? kim bilecek. İşte alıntı:?

? Hiç kuşkusuz, dostluk, bireyler arasındaki dostluk hava cıvadır. Ve okuma bir dostluk biçimidir.

Paylaş: