Kırık Kanatlar

📍 Cahillik hiçliğin beşiği, hiçlik de kaygısızlığın yatağıdır, denir ya…

📍 Yaşlı insanlar, bir yabancının ülkesine geri dönmesi gibi, gençlik günlerini hatırlamaya bayılırlar.

📍 Çünkü aşk 💔 tek özgürlüktür bu dünyada. Ruhu öyle yücelere çıkarır ki, hiçbir gelenek ona erişemez, hiçbir doğal yasa ona sınır çekemez.

📍 Doğu’da dini önderler kendi ihtişamlarıyla yetinmez, tüm aile fertlerini güçlendirmeye çalışırlar; onlar da halk yığınlarını soyup soğana çevirerek kan 🩸 kustururlar.

📍 Kızı ister yakın bir eve 🏡 yerleşsin ister bir kralın 👑 şatosuna 🏰 varsın, hangi baba kızından ayrılırken üzülmez?

📍 Bir kadının 👩 kalbi 💖 erkeğin savaşmak ve orada kıyım yapmak için seçtiği bir tarla gibidir.

📍 Seven bir adam bir hayalete sarılmakla yetinebilecek mi?

📍 Evlilik günümüzde gülünç ve üzücü bir ticarettir. Dün kadın 👩 mutlu bir hizmetçiyken, bugün mutsuz 😔 bir metrestir.

📍 Lamba için ışık 💡 neyse, ulus için de kadın 👩 odur. Kandildeki 🪔 yağ ne kadar az olursa, ışık da o kadar zayıf olmaz mı?

📍 Anne 🤱 hayatta her şeydir: Hüzünde teselli, kederde umut ve zayıflıkta güçtür. Sevginin 🥰, şefkatin ve bağışlamanın kaynağıdır.

📍 Yaralı bir kalp 💔, başka bir yaralı 🤕 kalbin yanında avunabilir mi? Bir kuş 🦢 kırık kanatlarıyla nasıl uçamazsa, acı içinde biri de bir komşusunun acısıyla avunamaz!

📍 Yanıma rahip de getirmeyin; onun duaları günah işlediysem hatalarımı bağışlatmaz, masumsam da cennete gidişimi hızlandırmaz.

📍 Bizden önceki kuşakların hayaletleriyle birlikte yaşamak için kaç kez kitapların sayfaları arasında kendimi unutmayı denedim.

📍 Erkek 👨 şanı ve şerefi satın alır, ama bunun bedelini kadın 👩 öder!

📍 Böylece, hayatımda ilk kez olarak, özgür doğan insanın atalarının koydukları katı yasalarının kölesi olarak kaldığını anladım.

📍 Çocuğu olmayan kadın 👩 erkeğin 👨 kibrinden ötürü dünyadan sürülmüştür. Maddiyatçı erkek çocuksuz karısını yavaş bir intihar gibi görür…

✍️ Kırık Kanatlar, Halil Cibran’ın Arap dilinde yazılmış ilk romandır. Selma Karami ile olan imkânsız aşkının hikâyesini pastoral bir şekilde dile getirmesidir.

✍️ Cibran bu eserinde din adamlarının yozlaşması ve kadın hakları gibi sosyal konuları ele alır.

✍️ Doğulu kadının yüzyıllardır gelenekler karşısındaki âcizliğine ve bir eşya gibi oradan oraya sürüklenmesine bir eleştiri getirir.

✍️ Halil Cibran’la Ermiş’le tanıştım ve en iyi eserinin o olduğunu düşünürdüm. Yalnız yazarın şaheserinin Kırık Kanatlar olduğunu söylemek isterim.

✍️ Erkek olarak okumaya ve Doğu toplumlarında kadın konusuyla yüzleşmeye yüreğiniz yetecekse buyurunuz sayfaları çevirmeye.

🔖 #FatihinKitaplığı l Günün İpucu

📆 Bir sonraki paylaşımımızdaki kitabı ve yazarını bakalım 🤔 kim bilecek. İşte alıntı:👇

📍 Hiç kuşkusuz, dostluk, bireyler arasındaki dostluk hava cıvadır. Ve okuma bir dostluk biçimidir.