Geleceği Görenler

?”Üniversiteyi bırak ve iş kur” mottosu ABD’nin dünyaya attığı bir kazık! l Emre Kurttepeli l Mynet ?

? 1990’ların başında Wall Street’te çalışan isimlerden biri de Amazon’un kurucusu, Emre’den üç yaş büyük olan Jeff Bezos’tur. ?

? Eğer veri yoksa toplantıyı erteleyin, veri toplandıktan sonra yapın. Emre Kurttepeli l Mynet ?

? Ben her başarısızlığımda, her hatamda yeni bir şey öğreniyor; kendime yeni bir şey katıyorum. Sedat Kaplanoğlu l Ekşi Sözlük ?

? Ben yatırımcılığa karşıyım. Çıkışı olmayan bir ülkede melek yatırımcılık da yapılmaz bence, niye yapılsın ki? Ersan Özer l itiraf.com ?

? Amerika’da içerik fabrikaları kuruluyor, işsiz metin yazarlarına yüz kelimesine $3.5’dan belli kelimelerde “rank edecek” yazılar yazdırılıyor. l Hasan Yalçınkaya l Pilli Network ?‍?

? Ancak YemekSepeti’nin başarısı bile Nevzat Aydın’ın tanıması konusunda çalışanlarına 27 milyon dolarlık ikramiye dağıtması kadar etkili olmadı. l YemekSepeti ?

? Ben bu sektörden kazandığımın büyük bir kısmını Getir yatırımıyla yine bu sektöre geri verdim. Serkan Borançılı l GittiGidiyor ?

? Kendi içimizden başarı öyküleri çıkmasına fazla tahammül edemiyoruz. Devrim Demirel l Blogcu.com ?

? Stratejik düşündüğünüzde Google’ın veya Facebook’un rollercoster’larına binmek en akıllıca şeyler değil; çünkü seni tepeye çıkarıyor ama sonra pat diye aşağıya bırakıyor. Tümay Asena l Nokta Medya ?

? “Bunlar bir kere yaptılar, sanki hep olacak sanıyorlar.” (EnUygun.com açılınca Çağlar’ın babasının eşine söylediği bir cümle.) l Cember.net ?

? “Bir önderi sırtındaki oklardan tanırsınız.” Yeni şeylere kalkışıyorsanız kalın bir deriye bürünmeniz gerekecektir, yoksa erken pes edersiniz. Emre Sokullu l Grou.ps ⚔️?

? Arda, Webrazzi ismini ise “web” ve “paparazzi” kelimelerini birleştirerek bulmuştur. l Webrazzi ?‍?

? Başarı kesinlikle akşamdan sabaha gelmiyor ve üzgünüm ama sizin için de aynı şekilde olacak. Hayallerinizi uzun vadeli kurun ve sabretmeye hazırlanın. Arda Kutsal l Webrazzi ?

? On yıllık yazarlık kariyerimin sonunda bu girişimcilik hikâyelerini gündeme taşıdığım ve bu alandaki tarihsel sürece katkı sağladığım için kendimi şanslı hissediyorum. Fırat Demirel?

✍️  Fırat Demirel eski bir Webrazzi yazarı, yenilerdeyse Türkiye girişim ekosisteminin tüm paydaşlarını girisimler.net’te bir araya getirmeye çalışan genç bir teknoloji yazarı ve girişimci.

✍️ Geleceği Görenler, yazarın AriKovani.com’da düzenlediği kitlesel fonlama kampanyasıyla 1996-2006 yılları arasında Türkiye’de kurulan ilk internet girişimlerinin hikâyelerini okurla paylaştığı muhteşem bir internet tarihi. Yazım süreci bile girişimcilik içeriyor.

✍️  Belki ilk mail adresimiz olan Mynet, veryansın ettiğimiz Ekşi Sözlük, itiraflarımızı yazdığımız itiraf.com, Nevzat Aydın’la tanıdığımız ve büyük rakamlara Delivery Hero’ya satılan Yemek Sepeti de bu kitapta.

✍️  Alıp satmayı, açık artırmalarını heyecanla takip ettiğimiz ve esinlenildiği eBay’e satılan GittiGidiyor gibi girişimlerin nasıl doğduğu bu kitapta. Her bölüm sonunda kurucuların girişim tavsiyeleri tavsiyeleri de var.

✍️ Teknoloji haberleri ve etkinlikleriyle tanıdığımız Webrazzi ve hikâyelerini hiç bilmediğimiz, büyük satın almalar yapan Nokta Medya, Almanlar’a teknoloji satan Cember.net ve ve Facebook’a rakip olan Grou.ps’un iniş çıkışlarını okuyorsunuz.

✍️  Hikâyelere baktığımda kurucuların çoğunun evinde aynı Bill Gates’te olduğu gibi bilgisayarla erken yaşlarda tanışmış olduklarını gördüm. Ayrıca doğru zamanda, doğru yerde ve doğru kişilerle bulunmuş olmaları başarıyı getiriyor.

✍️  Eğitim açısından bakarsak çoğu kurucu ODTÜ, Boğaziçi ve Bilkent gibi saygın üniversitelerden geliyor ve mutlaka yurtdışı tecrübeye sahip. Arada okulu bırakanlar da yok değil.

✍️  Kimileri iş yoğunluğu yüzünden eşinden boşanıyor. İş ve maddi sıkıntılarla sürekli boğuşuyorlar. Kimi birçok güzel fırsatı tepiyor. Kan, ter içinde azimle çalışıyorlar.

✍️  Keşke kitapta yer almak için Sahibinden.com, Kitapyurdu.com, Hepsiburada.com ve e-Bebek da gönüllü olsalardı da onların da kuruluş hikâyelerini okuma şansına erişseydik.

✍️  Önce Fırat’a girişimcilik örneği sergileyerek muhteşem ilk internet girişimlerimizin hikâyelerini bizlerle paylaştığı için teşekkür eder girisimler.net’te ona başarılar dilerim.

✍️  Girişimcilik, Türkiye’nin ilk internet sitelerinin tarihi ve acılarını okumak ve bu alanda çalışmak isteyenlere mutlaka tavsiye ederim. 40 yaşın üstündeki okurlar için de nostaljik bir çalışma. Sizi o günlere görüyor.

? #FatihinKitaplığı l Günün İpucu

? Bir sonraki paylaşımımızdaki kitabı ve yazarını bakalım ? kim bilecek. İşte alıntı: ?

? “Hikâye” dedim. “Gel seninle anlaşalım. Sen yarım kal, adını da yarım kalan hikâye koyalım.”

“Sen zaten neyi tamam ettin ki?” dedi bana…

Paylaş: