Beyaz Zambaklar Ülkesinde

?Sabah oldu! Haydi iş başına! Öğrenmek gerek, öğretmek gerek! Daha fazla insanı çalıştırmak gerek! İş çok ama çalışan eller az. Yeni güçler, çağırın iş başına… ?‍??

?Atalarımızın dili kaybolursa, halk da kaybolur ve mahvolur. ?

?Yurtseverler, halka ilgisiz kalan bir ırktan çıkamaz, halkın kendi içinden çıkmalı… Finlandiya zorla bir şey yapamaz; tek kurtuluşu, eğitimin gücüdür. ? ?? ?

?İnsanlar şahsi sorumluluklarının farkına varmadığı sürece, ülkenin kalkınması da mümkün olmayacaktır. ?

?Halk kitleleri, yerde çürümeye yüz tutmuş saman gibidir; ya yanıp kül olacak ya da gübre olacaktır. Büyük insanlar ise gökten düşen ve o samanı yakan şimşektir. ⚡️

?Bir Finlandiyalı, muhtemelen kuzeyli olduğu için binanın dışından başlar ve daha sonra evin içini döşer. ?  

?Okul bizim en önemli varlığımızdır. Bu yüzden fabrikalarda çeliği işlediğimiz gibi okullarda gençleri işliyoruz. ??

?Dağınık iyi niyetlerimizi bir araya getirip birleştirmek zorundayız ve bu şekilde iki milyonluk halkımızın aydınlanmasını sağlayabiliriz. ?

?Sizin göreviniz topu yükseğe ve uzağa atmak değil, halkımızı yükseklere çıkarmaktır. ?⚽️

?Aydınlar halkın eğitimli beynidir. Ve aydınları olmayan ülke talihsiz bir ülkedir. ?

?Öğrencilerinize şunu söyleyin, yüksekokullar diploma atölyeleri değil, … ülkenin zihinsel ve manevi aydınlatılması için merkezi istasyonlardır. ??

?Her yıl firmanın gelirinden yüz bin mark köylerde kütüphane kırmaya ayrılıyor. ?

?Birileri inadına ve utanmadan, canice bu ‘değerli vatanı’, ‘sevgili halklarını’ soyuyor. Diğerleri ofislerde, yayınevlerinde tembellik yapıyor, okullarda ve üniversitelerde memurluk taslıyor… ?

?Siyasetle ilgilenen papazlar hem kilisenin, hem de halkın vücudundaki hastalıktır. ⛪️?

?Hayatın parazitleri, dağıtıcıları değil de, mimarları olun. ?

✍️ Rus Yazar Grigory Petrov’un çeşitli aralıklarla çıktığı Finlandiya seyahat notlardan oluşan eser 1800’lerin son döneminde Finlandiya halkının içinde bulunduğu durumu, cehaletten kurtulmak için ülkedeki bir avuç Fin aydının verdiği olağanüstü mücadeleyi anlatır.

✍️ Atatürk’ün Türkçeye çevirttiği ve yıllarca askeri okul müfredatlarında yer alan bir kitap. Yaşamı yenilemek için tavsiye etmişti.

✍️ Yoksulluğu, imkansızlığa ve elverişsiz doğa şartlarına rağmen bir avuç aydının önderliğinde bir ülkenin tüm meslek gruplarının omuz omuza dayanışmasının en güzel örneği.

✍️ Finlandiya’nın geri kalmışlıktan ve yoksulluktan kurtuluşunun destansı bir mücadelesi. Bütün toplumlara örnek olmalı.

✍️ Siz de yaşam şartlarından ve ülkemizin bulunduğu kötü şartlardan şikayetçi misiniz? Prosedürden sıkıldınız mı, okullarda aynı kitapları okumaktan bıktınız mı, üniversite eğitimini daha farklı görmek mi istiyorsunuz? O halde buyurun siz de bir mum yakın.

? #FatihinKitaplığı l Günün İpucu

? Bir sonraki paylaşımımızdaki kitabı ve yazarını bakalım kim bilecek. ? İşte alıntı:?

?“Bir sürü şerefli insan var, emeklerinin karşılığını alamasalar da, kimseye boyun eğmeyen, kimseden ekmek istemeyen insanlar var…”

Paylaş: