Dijital Çocuk

?Dijital devrim, aile fertlerine bu kasvetli ve boğucu kederden kaçmak için âdeta firar tünelleri açar. Sığınıp rahatladığımız, kaçtığımız düş adaları. ??

?Hayal, hayatlarımızın yapıtaşıdır; hayal kuran çocuk büyük bir duvar ustasıdır. Binasını kendi ördüğü gibi tuğlasını da kendi üretir. ??

?Yapılan çalışmalar, günümüz çağının çocuklarının yirmili yaşlara gelene kadar yaklaşık otuz bin saatlik bir dijital bilgi akımına maruz kaldıklarını göstermekte. ?⏰

?Pulitzer Ödülü finalisti Nicholas Carr “kitaptan” okumayı denize dalış yapmaya benzetirken “ekrandan” okumayı da jet-ski yapmaya benzetiyor. ??

?Bir önceki neslin bilgiye temel ulaşma aracı Temel Britannica iken yeni neslin yolu Wikipedia. ??

?Bilgisayar oyunları beynin haz alma bölgesini uyardığı için uyuşturucu ve alkolün etkilerinin bir benzerini üretmektedir. ? ?

?Oyun, çocuğun dili, iletişim biçimdir. Oyun, çocuğun iç dünyasına açılan bir penceredir. ♟?

?Çocukların dikkat süreleri kısaldıkça, onların dikkatlerini çekmek için giderek daha fazla uyaran kullanmaya başlıyoruz. ⚠️?

?Çevrimiçinde çok fazla onay arama davranışı özellikle kızlar için tehlike işaretidir. ⛔️?

?Tüm teknolojik gelişmeler gibi dijital dünyanın da iyiliği ve kötülüğü bizim onu nasıl kullandığımızla belirleniyor. ?

?Genç beyinler sünger gibidir; çevrelerinde ne varsa alırlar, hemen öğrenirler. ? ?

?Karşımızdakini incittiğimizi yüzünden, sesinden, duruşundan anlarız. Oysa internet üzerinden kurduğumuz iletişimde söylediğimiz şeylerin karşımızdaki kişide yarattığı etkileri göremeyiz. ??

?Dijital dünyada acılar, destekler ve iyi dilekler bile sadece birkaç saniyeliğine var olabiliyor ve hemen tüketiliyor. ??

?Dijital ortamın her alanımızı kaplaması kurbanlara kaçacak alan bırakmıyor. ? ?‍♂️

?Pew Araştırma Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre her dört akıllı telefon kullanıcısından biri eşlerinin telefonları ile çok fazla vakit geçirerek ilişkilerini ihmal ettiğini düşünüyor. ??

?Bebekler sosyal öğrencilerdir. Beyinleri diğer insanlarla iletişim halindeyken öğrenmek üzere tasarlanmıştır. ? ?

?Çocuklarımızı elektronik annelerin emzirmesine müsaade edemeyiz. Göz ve ruh temasını korumak zorundayız. ??

✍️ Dijital yerlileri tanımak, internet ve bilgisayar bağımlılığını anlamak, çocukların dünyası, oyunlara dahil olmak, sosyal medyadaki illüzyonu çözmek, internetin karanlık perdesini aralamak ve yetkili, dijital ebeveynlik için mükemmel bir kılavuz.

✍️ İnternetin imkânlarından yararlanırken dijital dünyanın tehlikelerinden çocuklarını korumak isteyen ebeveynler için dijital okuryazarlık rehberi.

✍️ Mutluluğun ekranlarda değil de birbirimizin yüzüne, yüreğine bakmakta olduğunu bize yeniden hatırlatan dijital yol haritası.

? #FatihinKitaplığı l Günün İpucu

? Bir sonraki paylaşımımızdaki kitabı ve yazarını bakalım kim bilecek. ? İşte alıntı: ?

? “Zambağım benim. Düşüncelerimle okşadığım, ruhumla öptüğüm, insan şeklinde açmış çiçeğim.”

Paylaş:
  1. 11 Ocak 2021 - Cevapla

    […] bizim onu nasıl kullandığımızla belirleniyor.” der Kemal Sayar hocam yeni kitabı Dijital Çocuk’ta. Dijital ayak izi kavramının dağarcığımıza girdiği, dijital okuryazarlık kavramının […]